Париз

Париз | Велигден

22.04.2022 – 26.04.2022

1 ден
22.04.2022 -Петок
Состанок на групата на аеродром во Скопје во 03.30 часот. Полетување за Париз преку Загреб во 05:45 ч од Скопје,со вклучени пијалоци и оброк во авион. Слетување во Париз во 11:05 ч. Организиран превоз и панорамски разглед на градот со попатни застанување:(Триумфалната Капија,Елисејски Полиња,Црквата Мадлена,Операта Гарние,Лувр,Латински Кварт,Ајфелова Кула…). После 14.00 часот сместување во хотел. Слободно време за одмор и ручек. Организирана прошетка (со метро) до Елисејските полиња.Вечерно крстарење со брод по Сена (факултативно). Слободно време за вечера (факултативно). Враќање во хотел со метро. Ноќевање.
2 ден
23.04.2022 -Сабота
Појадок. Во 08.00 часот организирана (факултативна) посета на Лувр ( со метро) и водич. Влез во 09.00 ч. Разгледот трае до 12 часот. Слободно време за одмор и ручек. Организирана посета на Галеријата Лафајет и Операта Гарние (од надвор). Разгледот продолжува со организирана посета на Музејот Фрагонар, плоштадот Вандом и хотелот Риц. Враќање во хотел (со метро). Во вечерните часови организирана посета на Ајфелова кула (со метро).Заедничка вечера (факултативна) во ресторан на Трокадеро.Враќање во хотел. Ноќевање.
3 ден
24.04.2022 -Недела
Појадок. Организирана( факултативна) посета на Версај со автобус и водич. Поаѓање од хотел во 09.30 ч. Се посетува дворецот и парковите. Вракање во Париз и тоа во Латинскиот кварт,посета на Богородична црква (однадвор). Слободно време за ручек и индивидуални прошетки во квартот. Организирана посета на Мон Мартр ,слободно време и прошетка во квартот на уметниците. Вечера во некој ресторан на Пигал. Враќање во хотел со метро. Можност за посета на најславното кабаре Мулен руж (факултативно). Ноќевање.
4 ден
25.04.2022 -Понеделник
Појадок. Во 08.30ч (факултативно) целодневна посета со автобус на забавниот парк за возрасни и деца – Дизниленд. За оние кои остануваат во Париз организирани прошетки по мостовите на Сена, плоштадите,парковите, Општината, Бастиља, центарот Помпиду, новиот дел на Париз. Ноќевање.
5 ден
26.04.2022 -Вторник
Појадок. Одјавување од хотелот,багажот се остава на рецепција.Организирана посета на La Defance . Организиран превоз до аеродром од хотелот во 14:30 часот. Полетување за Загреб во 18:30 часот, слетување во 20:15ч. Полетување за Скопје во 22:10, слетување во 23:25 часот.
цена по лице – 515еур

Во цената е вклучено

 • Авио билет на релација Скопје – Париз – Скопје со Croatia Airlines
 • Бесплатен багаж 20 кг + пијалок и храна во авион
 • 4 ноќевања со појадок во хотел со 3*Ibis La Defence во Париз
 • Организиран превоз со автобус од аеродром до хотел и обратно
 • Организиран панорамски разглед на градот
 • организирани сите пешачки разгледи на Париз со метро и придружник
 • Организација на патувањетои и сигурна реализација на факултативните екскурзии
 • Придружник од Агенцијата за целиот престој во Париз

Во цената не е вклучено

 • Аеродромски такси 90 еур / 5.560мкд ,
 • Превозот со метро и автобус во Париз (цена околу 18,60 еур карнет за 10 возења)
 • Влезница за Ајфелова Кула (влезница до 2-риот спрат 17.10 еур до врвот 26,80 еур)
 • Посета на Лувр 55 еур влезница +резервација + водич (со метро) за лица до 18 год. – 25 еур
 • Посета на Версај – 75 еур влезница + водич, за лица до 18 год. 40 еур (се патува со автобус од хотел) не е вклучена влезница за парковите и се плаќа на лице место ,чини околу 10 еур
 • Влезница за брод по Сена 15 еур (се патува со метро) организирано!
 • Посета на Операта Гарние и музејот Орсеј околу 15 еур-влезница за секој објект
 • Посета на Мулен Руж со представа (цена од 135 еур со пијалок ½ шампањ)
 • Посета на Дизниленд од 110 еур, (превоз од хотел + целодневна влезница за 1 парк)
 • Вечера или ручек во ресторан од 15 еур без пијалок
 • Задолжително здравствено и патничко осигурување

Важна напомена:

 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур=61.8 мкд)
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност 90 дена од денот на патувањето
 • Државјани на Република Северна Македонија (портокалова зона) може да влезат во Франција почнувајќи од 12.02.2022 година под следниве услови:
  • ДОКОЛКУ СЕ ВАКЦИНИРАНИ НЕ Е ПОТРЕБЕН ПЦР/ АНТИГЕНСКИ ТЕСТ
  • За вакцинирани се сметаат лицата кои примиле една од следниве вакцини: Pfizer, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield et Johnson & Johnson. И тоа под услов да се поминати: 7 дена од втората доза Pfizer, Moderna, AstraZeneca/Vaxzevria/Covishield (вакцини признати од Европската агенција за лекови-EMA)28 дена од Johnson & Johnson; од трета доза mRNA вакцина (Pfizer) за лицата кои претходно примиле вакцина која не е призната од Европската агенција за лекови-EMA.
 • Вакцинираните патници се должни да приложат:
  • ПОТВРДА ЗА СТАТУСОТ НА ВАКЦИНАЦИЈА.
  • ДА ПОПОЛНАТ ИЗЈАВА ДЕКА НЕМААТ СИМПТОМИ НА ИНФЕКЦИЈА СО КОВИД-19 И КОНТАКТ СО ПОТВРДЕН СЛУЧАЈ НА КОВИД-19.
 • Kраен рок за откажување на аранжманот од страна на агенцијата 7 дена пред патување
 • За реализација на факултативните екскурзии потребно е минимум од 15 патници
 • За резервација задолжителна уплата од 30% од вкупниот износ, целосна доплата 15 дена пред патување
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на агенцијата.

Најнови Понуди

Побарај понуда

Слични понуди

Велигден

Крф

Крф   21/22.04.2022 – четврток/петок Состанок на групата на паркингот

Детали »
Велигден

Будва

Будва и Бокакоторски залив 1.ден (21.04.2022) СКОПЈЕ – БУДВА Состанок

Детали »
02 3216389

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in

Address

184 Mayfield St. Hopewell
Junction, NY 12533

Phone

Email